مصاحبه با آقای جعفری مسئول موسسه بلدالامین بیرجند

ارسال شده در 1394/06/02 | 709 بازدید

مصاحبه ای با مسئول موسسه قرآن و عترت بلدالامین

مسوول موسسه بلدالامین گفت: مسوولان باید از موسسات قرآنی حمایت کنند و چنانچه حمایت‌های سازمان اوقاف در کانال موسسات قرار گیرد موسسات با فعالیت بیشتری به کار خود ادامه خواهند داد

حمیدرضا جعفری مسوول موسسه بلدالامین شهرستان بیرجند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کردبا توجه به علاقه خاصی که به قرآن داشتم از دوره دبستان و راهنمایی در دوره‌ها، مسابقات و جلسات قرآنی شرکت می‌کردم و پس از کسب مقام های شهرستانی و استانی در مسابقات کشوری مقام اول را کسب کردم.

وی خاطرنشان کرد: اواخر دوره راهنمایی با استاد ارجمند غلامرضا بهنام آشنا شدم و تلاشم را به صورت هدفمند برای حفظ قرآن کریم افزایش دادم و در ایام دبیرستان توفیق حفظ کل قرآن را کسب نمودم که در کنار حفظ، به عنوان مربی کلاس قرآن هم داشتم.

مسوول موسسه بلدالامین ادامه داد: یکی از مباحث مهمی که از همان ابتدای کار همراه با کلاس‌های قرآنی آغاز کردم شروع آموزش قرآن بود و فردی که در زمینه قرآن کار می‌کند حتماً باید به فضای آموزشی هم وارد شود و آن چیزی را که آموخته منتقل کند.

جعفری متذکر شد: بحمدالله کار ادامه پیدا کرد و در حال حاضر تقریبا ۱۲سالی است که در خدمت قرآن آموزان هستیم و علاوه بر موسسه قرآنی دفتر ثبت ازدواج نیز دارم و که آن هم کار بسیار خوب و با برکتی است.

وی افزود: در کنار فعالیت در حوزه‌ قرآن دست از تحصیل برنداشتم و در حال حاضر در مقطع دکتری الهیات مشغول به ادامه تحصیل هستم و نزدیک به 9 سال است که در دانشگاه بیرجند و دانشگاه پیام نور تدریس می‌کنم.

مسوول موسسه بلدالامین در خصوص موسسه قرآنی بلد الامین گفت: در حدود ۱۲ سال گذشته به همراه برخی از دوستان یک محفل قرآنی را برپا کردیم که ابتدا به صورت هفتگی در منازل اعضا برگزار می‌شد و دو سال بعد از آن کارهای ثبتش را انجام دادیم و سپس در حوزه‌های مختلف فعالیتمان را گسترش دادیم.

جعفری ادامه داد: بحمدالله در حال حاضر موسسه در حال فعالیت است و به نظرم یکی از مسائل مورد نیاز در حوزه‌های قرآنی تنوع بخشیدن به کارهاست تا بتوانیم این کار را با کیفیت بالاتر انجام دهیم.

وی با بیان این‌که بیشترین اولویت در موسسه بحث آموزش است که در کنار آن برنامه‌های جانبی نیز برگزار می‌گردد؛ تصریح کرد: آموزش را ابتدا با برادران آغاز کردیم و بعد از چند سال خواهران به جمع ما افزوده شدند در حال حاضر اکثر افراد قرآنی را خواهران تشکیل می‌دهند و چندین حافظ کل را تربیت نمودیم.

مسوول موسسه بلدالامین روخوانی، روانخوانی، قرائت سطح 3 و ۴، بحث حفظ۳ساله قرآن، تثبیت در حفظ و مکالمه عربی را از جمله‌ کلاس‌های قرآنی این موسسه برشمرد و افزود: در حال حاضر حفظ جز ۳۰ قرآن را در دستور کار داریم که بیشتر ویژه سطح نوجوانان است.

جعفری بیان کرد: طرح تدبر در قرآن را شروع کرده ایم و جلسات هفتگی که در ساعت مشخص در حال انجام است.

وی با اشاره به این‌که 99 درصد شرکت کنندگان در دوره های آموزشی را جوانان تشکیل می‌دهند؛ گفت: جوانان با شور و شعور فراوان در برنامه‌های مختلف همکاری می‌کنند و جلسه پرسش و پاسخ هفتگی ما برپاست و بدون هیچ دغدغه‌ای سوالات خود را مطرح می ‌کنند و این جلسات به صورت مناظره‌ای برگزار می‌شود.

 مسوول موسسه بلدالامین گفت: در این موسسه دوره‌های تربیت مربی با اساتیدی مجرب (از تهران) برگزار کردیم و در خصوص بحث پژوهش هم قدم هایی برداشته شده است که به عنونا نمونه در مورد شیوه‌های صحیح حفظ در حوزه خودمان در حال فعالیت هستیم.

جعفری با بیان این که هدف اصلی تأسیس موسسه معطر کردن فضای جامعه به عطر و بوی قرآن بود؛ گفت: باید به شیوه‌های مختلف این کار انجام دهیم و بیشتر به دنبال کار کیفی هستیم که تاثیر خوبی در فضای جامعه داشته باشد و جوانان جذب مکان‌های قرآنی شوند.

وی ادامه داد: ما نه تنها در تابستان بلکه برای کل سال برنامه داریم اما بحث حفظ ما از تابستان شروع می شود و در واقع تنها به دنبال برگزاری یک کلاس حفظ و روخوانی قرآن برای مراجعین نیستیم بلکه می‌خواهیم افرادی را که در سطوح مختلف مراجعه می‌کنند را جذب کنیم.

مسوول موسسه بلدالامین یادآور شد: در مقاطع مختلف از محضر اساتید مجرب استفاده می کنیم همچنین در این ترم بیش از ۱۵نفر استاد داشتیم که ۷نفر آن‌ها آقا و مابقی خانم هستند.

جعفری ادامه داد: برنامه‌های دیگر اردویی نظیر سفر به مشهد مقدس، عتبات عالیات را اجرا نمودیم و زمینه یابی برای بروز استعدادهای جوانان را فراهم کرده‌ایم.

وی مشکل اصلی موسسات قرآنی را مالی دانست و متذکر شد: تمام مشکلات به مدیریت‌های قرآنی برمی گردد و متأسفانه درست مدیریت نمی‌شود چرا که اعتبار وجود دارد اما این پول به کانال‌هایی می‌رود که مورد نیازشان نیست و اولویت‌ها رعایت نمی‌شود.

مسوول موسسه بلدالامین تاکید کرد: مسئولین باید از موسسات قرآنی حمایت کنند و چنانچه حمایت‌های سازمان اوقاف در کانال موسسات قرار گیرد موسسات با فعالیت بیشتری به کار خود ادامه خواهند داد.

جعفری ادامه داد: نمی‌توان روی شهریه‌ها حساب باز کرد و چنانچه کلاس حفظ، رایگان برگزار شود؛موسسات باید تعطیل شوند در حالی که قرآن جایگاه بسیار والایی دارد اما حمایت از موسسات قرآنی بسیار ضعیف است.

وی یادآور شد: چرا موسسات باید این قدر دغدغه داشته باشند در حالی که همه مسوولین می‌گویند اول قرآن اما کمکی نمی‌کنند؟

 

 

0 نظر

ارسال یک نظر