هم‌ کلام با حافظ قرآن

ارسال شده در 1392/12/13 | 577 بازدید

گروه فعالیت قرآنی: حمیدرضا جعفری، حافظ قرآن موفقیت در زمینه کاری، ارتقاء علمی و علاقه‌مندی به تحصیل را از آثار و برکات قرآن بیان کرد و گفت: تمام موفقیت‌های زندگی‌ام را مدیون قرآن هستم.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان جنوبی، حمیدرضا جعفری، حافظ کل قرآن ‌سال 1358 در شهرستان بیرجند در یک خانواده مذهبی متولد شد وی دوران دبیرستان را در رشته ریاضی فیزیک که بسیار مورد علاقه او بود‌، تحصیل کرده است.

این حافظ کل قرآن علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌ مهندسی بود اما به‌دلیل رقابت زیاد در آزمون آن قبول نشد که در سال دوم احساس کرد فضای فکری او به‌سمت الهیات بیشتر است و بعد از آزمون در مدرسه عالی شهید مطهری تهران در رشته فقه و علوم انسانی قبول شد.

جعفری علاقه‌مند به حفظ آیات قرآن را از توفیقات الهی دانست و گفت: عشق و علاقه درونی به این آیات الهی باعث ‌شد که در دوران دبستان آیات درون کتاب‌ها را حفظ کنم.

این حافظ کل قرآن ‌حفظ آیات را به‌صورت کلاسیک از اول دبیرستان آغاز کرد که به‌مدت سه سال توانست آیات الهی را حفظ کند.

وی استاد غلامرضا بهنام را از مشوق‌های اصلی خود دانست و افزود: ترغیب و تشویق‌های استاد بهنام بسیار در درون من تأثیر گذاشت چراکه تشویق‌های کسی‌که آگاهانه فردی را تشویق می‌کند بسیار تأثیرگذار است و باعث شد که انگیزه من در این راه افزایش یابد.

 سختی کار با علاقه شیرین می‌شود

این حافظ کل قرآن ادامه داد: به‌دلیل علاقه زیاد به آیات قرآن سختی‌های این راه برایم شیرین بود، تا آن‌جا که بعد از اتمام کار حفظ بسیار ناراحت شدم و علاقه باعث می‌شود که تمام مشکلات و سختی‌ها را با جان و دل پذیرا باشیم.

جعفری گفت: مدتی کار حفظ را با یکی از دوستانم به‌صورت دو نفره، مباحثه و پرسش و پاسخ انجام می‌دادم چراکه این روش در سرعت حفظ تأثیر بسزایی داشت.

وی حضور در مسابقات و قرار گرفتن در فضای رقابت را از راه‌های افزایش انگیزش دانست و تأکید کرد: حضور داشتن در مسابقات مختلف باعث شد که در کارم و رسیدن به هدفم مصمم‌تر شوم و بیشتر برای رسیدن به آن تلاش کنم.

‌حافظان نباید خود را محدود به جلسه‌ای خاص کنند

‌به گفته این حافظ قرآن کریم یک حافظ نباید خود را محدود به استاد و جلسه خاصی کند چراکه جلسات متعدد باعث رشد فکری ـ معنوی بیشتر فرد می‌شود.

‌جعفری موفقیت در زمینه کاری ارتقاء علمی و علاقه‌مندی به تحصیل را از آثار و برکات قرآن بیان کرد و گفت: تمام موفقیت‌های زندگی‌ام را مدیون قرآن هستم، چراکه همراهی قرآن بینش انسان را گسترش داده و یک دید وسیع به انسان می‌دهد.

 به غیر از حمیدرضا دیگر اعضای خانواده او نیز به‌نوعی با قرآن همراه هستند و در این عرصه فعالیت می‌کنند که از جمله آن‌ها یکی از برادران حمیدرضا حافظ 8 جزء قرآن و دو تن دیگر از برادرانش در عرصه طلبگی ادامه تحصیل می‌دهند به گفته این حافظ کل قرآن کریم زمانی‌که یکی از اعضای خانواده با آیات الهی مأنوس است این انس و الفت در دیگر افراد تأثیر‌گذار است.

جعفری با تأکید بر این‌که کسی‌که با قرآن مأنوس شود خلق و خوی قرآنی پیدا می‌کند، اظهار کرد: افرادی که آیات الهی را قرائت می‌کنند اما خلق و خوی قرآنی ندارند تنها به ظاهر آیات توجه می‌کنند و به معنا و مفاهیم آن، آن‌گونه که باید توجه ندارند.

وی با اشاره به فرمایش امام صادق(ع) که «کسی‌که قرآن بخواند و این شخص یک جوان مؤمن باشد قرآن با گوشت و خون او آمیخته می‌شود»، عنوان کرد: صبر در برابر ناملایمات زندگی، رفتار خوب با مردم، وسیع شدن دید انسان، از آثار قرآن در رفتار انسان است.

مهم‌ترین نقطه ضعف ما این است که شخصیت‌های قرآنی کشور در حاشیه قرار دارند

جعفری اظهار کرد: هنوز جایگاه قرآن به‌طور واقعی احیا نشده، چراکه مهم‌ترین نقطه ضعف ما این است که شخصیت‌های قرآنی کشور در حاشیه قرار دارند و کسانی‌که با قرآن انس گرفته‌اند و مهم‌ترین سرمایه‌های قرآنی کشور هستند، به فراموشی سپرده شده‌اند.

وی ادامه داد: در زمینه‌های مختلف برای نسل جوان الگویی مطرح است اما در زمینه قرآنی الگویی برای یک جوان علاقه‌مند نداریم که بتواند او را در این زمینه راهنمایی کند و افرادی که مأنوس با این آیات الهی هستند به‌دلیل بی‌مهری برخی از متصدیان در حاشیه قرار دارند.

جعفری اظهار کرد: بهره‌مندی انسان از قرآن باید روز به روز افزایش یابد و در زندگی نهادینه شود، چراکه قرآن تنها برای دریافت ثواب نازل نشده است.

این حافظ کل قرآن کریم اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکترا رشته فقه است و تدریس در دانشگاه و مدیریت مؤسسه قرآنی بلدالامین نیز از دیگر فعالیت‌های اوست.

0 نظر

ارسال یک نظر